MV-CH120-10GM(EoL)
5 0 Reviews
  • MV-CH120-10GM(EoL)
  • HIKROBOT
  • GigE
  • 9.4 fps
  • 4096 × 3000
Availability:
Features
  • Using Gigabit Ethernet interface, the maximum transmission distance can reach 100m without relay
Overall dimensions
MV-CH120-10GM(EoL)1
modelmodelMV-CH120-10GM(EoL)
name12 million pixel network port area scan camera, IMX304, black and white
performanceSensor typeCMOS, global shutter
Sensor modelSony IMX304
Pixel size3.45 μm × 3.45 μm
Target size1.1'
resolution4096 × 3000
Max frame rate9.4 fps @4096 × 3000 Mono 8
dynamic range72.2 dB
signal-to-noise ratio40.2 dB
Gain0 dB ~ 20 dB
Exposure timeUltra-small exposure mode: 1 μs ~ 14 μs
Normal exposure mode: 15 μs ~ 10 sec
shutter modeSupports automatic exposure, manual exposure, and one-click exposure mode
black and white/colorblack and white
Pixel formatMono 8/10/10Packed/12/12Packed
BinningSupport 1×1,1×2,1×4,2×1,2×2,2×4,4×1,4×2,4×4
DownsamplingSupport 1×1,1×2,2×1,2×2
mirrorSupport horizontal mirroring and vertical mirroring output
powered by12 VDC, supports PoE power supply
Typical power consumption4.3W@12VDC
structureLens mountC-Mount
Overall dimensions29mm×44mm×59mm
weightabout 100 g
IP protection levelIP30 (when the lens and cables are installed correctly)
temperatureWorking temperature 0°C~ 50°C, storage temperature -30°C~ 70°C
humidity20% ~ 80%RH non-condensing