MV-CH120-90Y1M-NN
5 0 Reviews
  • MV-CH120-90Y1M-NN
  • HIKROBOT
  • CoaXPress
  • 93.9 fps
  • 4096 × 3072
Availability:
Key Feature
  • Resolution of 4096 × 3072, pixel size of 3.4 µm × 3.4 µm.
  • Adopts global shutter CMOS sensor to provide high dynamic range, SNR, and high-quality image.
  • Adopts CXP-12 interface to transmit data.
  • Supports Off, Once, and Continuous exposure modes.
Dimension
MV-CH120-90Y1M-NN3
ModelProduct ModelMV-CH120-90Y1M-NN
Type12MP Area Scan Camera, GMAX3412, 1-link CXP-12, C-mount, without fan, without heat sink, Mono
PerformanceSensor typeCMOS, global shutter
Sensor modelGpixel GMAX3412
Pixel size3.4 μm × 3.4 μm
Sensor size1.1"
Resolution4096 × 3072
Max. frame rate93.9 fps @ 4096 × 3072 Mono 8
Dynamic range59.7 dB
SNR39 dB
Gain0 dB to 6.1 dB
Exposure time6 μs to 10 sec
Exposure modeOff/Once/Continuous exposure mode
Mono/colorMono
Pixel formatMono 8/10/12
BinningSupports 1 × 1, 1 × 2, 1 × 4, 2 ×1, 2 × 2, 2 × 4, 4 × 1, 4 × 2, 4 × 4
DecimationSupports 1 × 1, 1 × 2, 1 × 4, 2 ×1, 2 × 2, 2 × 4, 4 × 1, 4 × 2, 4 × 4
Reverse imageSupports horizontal and vertical reverse image output
Electrical featureData interfaceCoaXPress with Micro-BNC interface
Power supply12 VDC, supports PoCXP
Power consumptionTyp. 5 W @ 12 VDC
MechanicalLens mountC-mount, flange back length 17.52 mm
DimensionDevice with heat sink: 85 mm × 29 mm × 42 mm (3.3" × 1.1 × 1.7") Device without heat sink: 29 mm × 29 mm × 42 mm (1.1" × 1.1 × 1.7")
Ingress protectionIP40 (under proper lens installation and wiring)
Humidity20% RH to 95% RH (no condensation)