MV-CH120-90TM-C-NF
5 0 Reviews
  • MV-CH120-90TM-C-NF
  • HIKROBOT
  • 10GigE
  • 65.0 fps
  • 4096 × 3000
Availability:
Key Feature
  • Resolution of 4096 × 3000, pixel size of 3.4 μm × 3.4 μm.
  • Compatible with C-mount lens.
  • Adopts 10 GigE interface providing maximum transmission distance of 100 meters.
  • Provides mounting holes on panels for flexible installation.
Dimension
MV-CH120-90TM-C-NF3
ModelProduct ModelMV-CH120-90TM-C-NF
Type12MP Area Scan Camera, GMAX3412, 10GigE, Mono, C-mount, with fan
PerformanceSensor typeCMOS, global shutter
Sensor modelGpixel GMAX3412
Pixel size3.4 μm × 3.4 μm
Sensor size1.1"
Resolution4096 × 3000
Max. frame rate65 fps @ 4096 × 3000 Mono 8
Dynamic range60.1 dB
SNR39 dB
Gain0 dB to 6.1 dB
Exposure time6 μs to 10 sec
Exposure modeOff/Once/Continuous exposure mode
Mono/colorMono
Pixel formatMono 8/10/10Packed/12/12Packed
BinningSupports 1 × 1, 1 × 2, 1 × 4, 2 × 1, 2 × 2, 2 × 4, 4 × 1, 4 × 2, 4 × 4
DecimationSupports 1 × 1, 1 × 2, 1 × 4, 2 × 1, 2 × 2, 2 × 4, 4 × 1, 4 × 2, 4 × 4
Reverse imageSupports horizontal and vertical reverse image output
Power supply9 VDC to 24 VDC
Power consumption10.2 W @ 12 VDC
MechanicalLens mountC-mount
Dimension50 mm × 45 mm × 68.6 mm (2.0" × 1.8" × 2.7")
WeightApprox. 212 g (0.5 lb.)
Ingress protectionIP40 (under proper lens installation and wiring)
Humidity20% RH to 95% RH (non-condensation)