MV-CH120-11CM
5 0 Reviews
  • MV-CH120-11CM
  • HIKROBOT
  • Camera Link
  • 23.4 fps
  • 4096 × 3000
Availability:
Features
  • Support custom ROI, horizontal mirroring and vertical mirroring
  • Supports two configuration modes: Base and Medium
Overall dimensions
MV-CH120-11CM3
modelmodelMV-CH120-11CM
name12-megapixel Camera Link area scan camera, IMX304, black and white
performanceSensor typeCMOS, global shutter
Sensor modelSony IMX304
Pixel size3.45 μm×3.45 μm
Target size1.1'
resolution4096 × 3000
Max frame rate23.4 fps @4096 × 3000 Mono 8
configuration modeBase,Medium
channel mode1X2_1Y,1X4_1Y
Number of channels2/4 Taps
Pixel clock40 MHz, 66 MHz, 85 MHz
dynamic range72.2 dB
signal-to-noise ratio40.2 dB
Gain0 dB ~ 24 dB
Exposure timeUltra-small exposure mode: 1 μs ~ 14 μs
Standard exposure mode: 15 μs ~ 10 sec
shutter modeSupports automatic exposure, manual exposure, and one-click exposure mode
black and white/colorblack and white
Pixel formatMono 8/10/12
BinningSupport 1×1, 1×2, 1×4, 2×1, 2×2, 2×4, 4×1, 4×2, 4×4
DownsamplingSupport 1×1, 1×2, 2×1, 2×2
mirrorSupport horizontal mirroring and vertical mirroring
Electrical characteristicsData interfaceCamera Link(SDR port)
powered by9~24 VDC
Typical power consumption3.48W@12VDC
structureLens mountC-Mount
Overall dimensions44 mm × 29 mm × 59 mm
weightAbout 100g
IP protection levelIP30 (when cables and lenses are installed correctly)
temperatureWorking temperature 0~50°C, storage temperature -30~70°C
humidity20%~80%RH non-condensing