MV-CH120-10GC
5 0 Reviews
  • MV-CH120-10GC
  • HIKROBOT
  • GigE
  • 9.9 fps
  • 4096 × 3000
Availability:
Features
  • Supports four-sided installation, compact size, and can be adapted to C-mount lenses
Overall dimensions
MV-CH089-10GM3
modelmodelMV-CH120-10GC
name12 million pixel network port area scan camera, IMX304, color, V4
performanceSensor typeCMOS, global shutter
Sensor modelSony IMX304
Pixel size3.45 μm × 3.45 μm
Target size1.1'
resolution4096 × 3000
Max frame rate9.9 fps @4096 × 3000 Bayer RG 8
dynamic range70.4 dB
signal-to-noise ratio40 dB
Gain0 dB ~ 24 dB
Exposure timeUltra-small exposure mode: 1 μs ~ 14 μs
Normal exposure mode: 15 μs ~ 10 sec
black and white/colorcolor
Pixel formatMono 8/10/12
Bayer RG 8/10/10Packed/12/12Packed
YUV422Packed,YUV422_YUYV_Packed
RGB 8,BGR 8
BinningSupport 1×1,2×2,4×4
DownsamplingSupport 1×1,2×2,4×4
MirrorSupport horizontal mirroring and vertical mirroring output
powered by9~24V, supports PoE power supply
Typical power consumption3.0W@12VDC
structureLens mountC-Mount
Overall dimensions29 mm × 29 mm × 42 mm
weightabout 100 g
IP protection levelIP40 (when the lens and cables are installed correctly)
temperatureWorking temperature -10°C ~ 50°C, storage temperature -30°C ~ 70°C
humidity20% ~ 95%RH non-condensing